ADMA online Máj 2014

AdmaMay01

MÁRIA NÁS POZÝVA OTVORIŤ NAŠE SRDCIA BOŽEJ MILOSTI

AdmaMay02Tento mesiac je drahý našim srdciam i celej saleziánskej rodine, vďaka veľkej slávnosti Panny Márie Pomocnice kresťanov. Pozeráme sa na Máriu plnú milosti, ktorá nás pozýva otvoriť naše srdcia Božej milosti. Ona sa za nás prihovára, aby sme chránili a dosvedčovali Božiu lásku našim bratom.
Mária nám pomáha dohliadnuť na to, aby sme robili skutočné pokroky v modlitbe a obetovať každý deň tak, aby sme rástli v láske k Bohu a žili s odvahou sľuby nášho krstu. Spolu s ňou sa modlíme v mene Ježiša Krista jej Syna, aby nás Otec mohol naplniť svojím Duchom Svätým, aby sme sa stali živým prameňom Božej lásky.
Svedectvo dvoch nových svätcov, pápežov Jána XXIII a Jána Pavla II, nám ukazuje, ako dobre spolupracovali s Duchom Svätým v obnove a modernizácií Cirkvi v súlade s jej pôvodným charakterom, ktorý formovali svätci počas stáročí. Nezabúdajme na to, že sú to svätí, ktorí dávajú smer a rast Cirkvi.
Zvolaním Druhého vatikánskeho koncilu, sv. Ján XXIII preukázal neobyčajnú otvorenosť voči Duchu Svätému. Nechal sa nim viesť a bol pre Cirkev usmerňovateľom a slúžiacim vodcom, vedeným Duchom Svätým. To bola jeho veľká služba Cirkvi. Rád o ňom premýšľam ako o pápežovi, ktorý bol otvorený voči Duchu Svätému.
V jeho vlastnej službe Božiemu ľudu, bol sv. Ján Pavol II pápežom rodiny. On sám raz povedal, že by chcel aby si ho ľudia pamätali ako pápeža rodiny. Som veľmi rád, že na to môžem poukázať, teraz, v procese putovania s rodinami smerom k Synode o rodine. Je to určite cesta, ktorú on zo svojho miesta v nebi, vedie a podporuje.
Nech sa títo dvaja noví svätí a pastieri Božieho ľudu prihovárajú za Cirkev, aby počas tejto dvojročnej cesty k synode, mohla byť v pastoračnej službe rodine otvorená Svätému Duchu. „Nech nás obaja učia, aby sme nikdy neboli pobúrení Kristovými ranami a aby sme ešte viac prenikali do tajomstva Božieho milosrdenstva, ktoré vždy dúfa a vždy odpúšťa, pretože neprestajne miluje.“ (Pápež František, 27. apríla 2014).
Pozývame všetky naše skupiny a členov po celom svete zveriť Panne Márie Pomocnici kresťanov synodu o rodine a požiadať ju, aby nás urobila viac poslušnými Duchu Svätému, aby sme mohli zažiť zázraky Božej lásky a odvážne hlásať Ježišove evanjelium. Uisťujeme vás o špeciálnej spomienke v Turíne dňa 24. mája.

Lucca Tullio, predseda
don Pierluigi Cameroni SDB, duchovný animátor

CESTA FORMÁCIE 2013-2014

8. ADMA ako vyjadrenie ľudového rozmeru saleziánskej charizmy

Obr. 2Bolo to ako na znamenie vďačnosti Panne Márii Pomocnici kresťanov a pre zachovanie a posilnenie/posilňovanie viery medzi ľudovými vrstvami, v tom, že „Od dona Bosca pochádza aj Združenie ctiteľov Márie Pomocnice (dnes „Združenie Márie Pomocnice“) s cieľom podporovať uctievanie Najsvätejšej sviatosti a úctu k Márii Pomocnici kresťanov." (článok 1). " Založením základných skupín svojej rodiny a inými apoštolskými iniciatívami – ako misionárskym rozmachom – chcel don Bosco prispieť k uskutočneniu projektu «kresťanskej spoločnosti», ktorú bolo potrebné obnoviť v kontexte sekularizácie devätnásteho storočia, alebo ktorú bolo treba založiť v dovtedy neevanjelizovaných krajinách."(článok 7).
Spolu s oddanosťou k Panne Márii Pomocnici don Bosco poukázal na oporu v Eucharistii ako bezpečnom bode pre cirkev na jej ceste cez skúšky a protivenstvá dejín. "Don Bosco dal do stredu svojho duchovného života a apoštolskej činnosti presvedčenú oddanosť Ježišovi prítomnému v Eucharistii, pánovi domu – ako zvykol hovorievať – a božskému Spasiteľovi, ktorého spasiteľské skutky chcel napodobňovať.“ (článok 24).
Aby sme mali pocity Krista Dobrého pastiera, musíme „Zakoreniť sa v Kristovi a pripodobniť sa mu je pre syna a dcéru dona Bosca najhlbšou radosťou. Odtiaľ pramení láska k Slovu a túžba prežívať tajomstvo Krista, sprítomňované liturgiou Cirkvi, neúnavné slávenie sviatostí Eucharistie a zmierenia, ktoré vychovávajú ku kresťanskej slobode, k obráteniu srdca a k duchu dávania sa a služby; účasť na veľkonočnom tajomstve Pána, ktoré umožňuje nové chápanie života a jeho osobného i komunitného, vnútorného i spoločenského významu.“ (článok 24). „Parafrázujúc jedno vyjadrenie koncilu, možno tvrdiť, že nie je možné duchovne formovať apoštolskú rodinu, akou je saleziánska rodina, ak nemáme svoje korene a svoj stredobod v slávení najsvätejšej Eucharistie. Tu má teda mať svoj začiatok každá výchovná snaha o ducha rodiny.“ (článok 42).
Ľudový rozmer saleziánskeho poslania nás charakterizuje zvláštnym spôsobom ako typické vyjadrenie charizmy založenia: „Don Bosco, osvietený zhora, sa zaujímal aj o dospelých, prednostne o tých najponíženejších a najchudobnejších, o ľudové vrstvy, o nízke vrstvy mestského proletariátu, o prisťahovalcov, ľudí vytlačených na okraj spoločnosti, jedným slovom o všetkých tých, ktorí najviac potrebovali materiálnu a duchovnú pomoc. Skupiny saleziánskej rodiny, verné tomuto zameraniu dona Bosca, spoločne prežívajú a napĺňajú toto prednostné rozhodnutie. Združenie Márie Pomocnice vložilo do svojich nových Pravidiel saleziánsky apoštolát, zameraný zvlášť na ľudové vrstvy.“ (článok 16).
V službe ľudovým vrstvám získame naozajstnú skúsenosť s Bohom: „Ľudové vrstvy sú prirodzeným a bežným prostredím, kde je možné stretávať mladých, najmä tých, čo najviac potrebujú pomoc. Úsilie rodiny dona Bosca sa obracia na bežných ľudí a podporuje ich v úsilí o ľudský rozvoj a rast vo viere, ukazuje a podporuje ľudské a evanjeliové hodnoty, ktorých je nositeľkou – ako sú zmysel života, nádej na lepšiu budúcnosť, praktizovanie solidárnosti. Don Bosco načrtol – aj Združením saleziánov spolupracovníkov a Združením Márie Pomocnice – cestu výchovy ľudu k viere a oceňoval pritom obsahy ľudovej zbožnosti.“ (článok 31).
Z tohto pohľadu, pracujeme tiež na podpore sociálnej komunikácie, aby sme zachytili čo najväčší počet ľudí prostredníctvom vzdelávania a evanjelizácie. Pre nás je to výzva, ale aj príležitosť k obnove nášho združenia. V skutočnosti „Don Bosco vytušil účinnosť spoločenskej komunikácie a ako dedičstvo zanechal svojej duchovnej rodine úlohu zhodnotiť ju ako nástroj osobného i komunitného rastu, a zároveň ako obranu a podporu viery medzi ľudovými vrstvami“ (článok 18).

Rodina ako špecifický cieľ misie ADMA

„Zvláštna pozornosť sa venuje rodine, ktorá je prvotným miestom ľudského rozvoja. Ona je určená na to, aby pripravovala mladých na lásku a na prijímanie života, je prvou školou solidárnosti medzi ľuďmi a medzi národmi. Všetci sú zaviazaní garantovať jej dôstojnosť a pevnosť, aby sa stále zjavnejšie stávala malou «domácou cirkvou».(článok 16). Táto pozornosť ľudskej rodine je zameraná na podporu evanjelizácie a vzdelávania mladej generácie: "Don Bosco viackrát vyjadril úmysel formovať «dobrých kresťanov a statočných občanov», aby tým naznačil všetko, čo mladí potrebujú, aby naplno prežívali svoj ľudský a kresťanský život: oblečenie, jedlo, bývanie, prácu, štúdium a voľný čas; radosť, priateľstvo; aktívnu vieru, Božiu milosť, cestu posväcovania; účasť na dianí v spoločnosti, dynamizmus, začlenenie do spoločnosti a do Cirkvi. "(článok 17).
V animácii rodiny sa saleziánska charizma sa vracia ku svojim koreňom. Keď sa rodina dostane do kontaktu s duchom dona Bosca prijme dynamiku a radosť z evanjelia. Venujme osobitnú pozornosť súčasnej situácii rodiny, ktorá je prvým miestom vzdelávania a evanjelizácie. Celá Cirkev si je vedomá vážnych ťažkostí, v ktorých sa rodina ocitla, a cíti, že je potrebné ponúknuť ďalšiu pomoc pre jej vznik, jej vývoj a pre zodpovedné uplatnenie jej diela pri výchove. Z tohto dôvodu tiež voláme po ubezpečení, že naša služba mladým je viac otvorená a prepojená so službou rodine.
Združenie Panny Márie Pomocnice kresťanov je stále viac a viac všímavé k rodinám a mladým párom, ktorí pod vedením Márie, zdieľajú spôsob života, ktorý zahŕňa vzdelávanie, zdieľanie a modlitbu. Mária je Matkou a tou, ktorá učí páry, ako byť manželmi a rodičmi. Takýmto spôsobom, oddanosťou k Márii a k stredobodu Eucharistie, pomáha k novému pochopeniu vzťahu medzi manželmi a ich spojeniu so svojimi deťmi, s kostolom a so spoločnosťou.
Zvláštnou milosťou Panny Márie Pomocnice kresťanov je zrod niektorých skupín mladých, ktorí chcú vykonávať svoju vlastnú spiritualitu a apoštolskú angažovanosť v ZMP. Spolu s rodinami, tieto nové skupiny mladých ľudí sú prozreteľnosťou a darom Panny Márie Pomocnice kresťanov, ktorá sa stará o mladšie generácie prostredníctvom nášho združenia. Toto je dôležitý bod, o ktorom musíme pokračovať svedčiť a rozprávať, rozpoznávajúc situácie zoslané Božou prozreteľnosťou v ktorých sa môžeme stretať. Určite je cestou vpred prepojenie s náboženskou organizáciou mladých Youth Ministry a poskytovanie zmysluplných skúsenosti mladým ľuďom.

Saleziáni don Bosca - Slovenská provincia spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou  "Zabezpečenie ochrany osobných údajov Rímskokatolíckou cirkvou v Slovenskej republike" k dispozícii tu. Zodpovedná osoba - kontakt.

© 2018 Saleziáni Don Bosca v Námestove.. All Rights Reserved. Designed By Creative Center