ADMA online Marec 2014

Hlavicka

Mária nás pozýva svedčiť o Bohu

Obr1V súčasnom svete badáme, že Boh v ľudských srdciach veľmi chýba. Pozorujeme vzrastajúce množstvo vojenských konfliktov, násilia, prírodných katastróf, pocity nepokoja a zmätku v životoch mnohých ľudí. Vylúčenie Boha, vynechávanie modlitby a odmietnutie poriadku stvorenia vedú k nedostatku pokoja. Ako milujúca láskyplná matka nás Mária povzbudzuje, aby sme svedčili o Bohu, aby sme boli naplnení vierou a poslušnosťou Jeho vôli, Jeho prikázaniam, a aby sme žili v modlitbách.  Táto obnova musí začať v prvom rade, v našich rodinách.  Ony sa musia opäť stať miestami lásky a života a svedectvom Jeho prítomnosti a Jeho prozreteľnosti, v súlade s Božím plánom.

Vo svetle toho, sme my, ako Združenie Márie Pomocnice (ADMA), prijali pozvanie Pápeža Františka k modlitbám za mimoriadne generálne zhromaždenie Biskupskej synody, zvolanej na mesiac október. Témou synody budú pastoračné výzvy týkajúce sa rodiny v kontexte evanjelizácie. „Táto podpora z vašej strany, drahé rodiny, je mimoriadne významná a potrebná viac, než kedykoľvek predtým. Toto synodálne zhromaždenie je venované špeciálne vám, vášmu povolaniu a poslaniu v Cirkvi a v spoločnosti, problematike manželstva, rodinného života, výchovy detí a úlohe rodiny v poslaní Cirkvi. Preto vás prosím, aby ste sa intenzívne modlili k Duchu Svätému, aby osvietil synodálnych otcov a aby ich viedol v ich náročnej úlohe. Ako viete, po tomto mimoriadnom synodálnom zhromaždení bude o rok nasledovať riadne zhromaždenie, ktoré bude ďalej pokračovať v tej istej téme rodiny. V tejto súvislosti sa v septembri 2015 bude konať tiež Svetové stretnutie rodín vo Filadelfii. Modlime sa teda všetci spoločne, aby prostredníctvom týchto podujatí Cirkev uskutočnila opravdivú cestu rozlišovania a osvojila si adekvátne pastoračné prostriedky, ktoré pomôžu rodinám čeliť súčasným problémom so svetlom a silou, ktoré pochádzajú z evanjelia....Skutočne Ježiš privádza k stretnutiu a spája generácie! On je nevyčerpateľným prameňom tej lásky, ktorá víťazí nad každou uzavretosťou, každou osamelosťou, nad každým smútkom. Na vašej rodinnej ceste sa delíte o toľké krásne momenty: stravovanie, odpočinok, domáce práce, zábava, modlitba, výlety a púte, skutky solidárnosti... Predsa však, ak chýba láska, chýba radosť; a pravú lásku, tú nám dáva Ježiš: ponúka nám svoje Slovo, ktoré nám svieti na cestu, dáva nám Chlieb života, ktorý nás udržiava v každodenných námahách na našej ceste.“ (List pápeža Františka rodinám, 2. februára 2014).

Záväzok obnoviť a oživiť naše Združenie, so záľubou Panny Márie Pomocnice kresťanov pre rodiny s deťmi, nás stavia do hlbokej harmónii s cestou cirkvi a saleziánskej rodiny. Nech nás ochrana Preblahoslavenej  Panny Márie a svätého Jozefa vždy sprevádza  a  pomáha nám kráčať  zjednotených v láske a vzájomnej službe.

Lucca Tullio, predseda
don Pierluigi Cameroni SDB, duchovný animátor

Cesta formácie 2013 - 2014

«Da mihi animas, cetera tolle»

Obr. 2

7. Uvedomovanie si príslušnosti k charizmatickej a apoštolskej rodine

1. Charizmatická rodina

„ Aj keď uznával rozmanitosť polí činnosti, (Don Bosco) stále bol presvedčený, že apoštolská sila celej rodiny závisí od jednoty úmyslov, ducha, metódy a výchovného štýlu.“ (čl. 1). Táto príslušnosť čerpá zo spoločného ducha, ktorý je základom poslania inšpirovaného charizmou dona Bosca, aj keď pri rešpektovaní vlastných a originálnych charakteristík každej skupiny (čl.3). Napriek rozlišnosti spoločenstiev saleziánskej rodiny, je to duchovné príbuzenstvo a apoštolská blízkosť, ktorá „čerpá zo spoločného krstného zasvätenia – ktoré všetkých zapája do tajomstva Najsvätejšej Trojice a do spoločenstva Cirkvi –, z účasti na saleziánskom poslaní v službe mladým a chudobným a s cieľom podporovať nový kresťanský humanizmus, z obnoveného občianstva a globalizovanej solidárnosti, zo spoločného prežívania ducha dona Bosca, z výmeny duchovných darov v rámci saleziánskej rodiny, zo spoločného vzťahu k Márii Pomocnici a k donovi Boscovi, ich svätému zakladateľovi alebo patriarchovi, zo zvláštneho puta s hlavným predstaveným, nástupcom dona Bosca“ (čl.4).

„Všetky skupiny sú dedičmi saleziánskej charizmy a ducha a medzi sebou majú veľmi hlboký vzťah, takže každá skupina uskutočňuje identitu saleziánskej rodiny, ale nie bez blízkeho vzťahu k identite iných skupín. Totiž vstúpiť do niektorej skupiny a stať sa vďaka špecifickému povolaniu jej súčasťou znamená stať sa členom celej rodiny. Je to ako cítiť sa zverení jedni druhým vo vzájomnom vzťahu. Práve tým rôzni členovia umožňujú saleziánskej rodine prežívať úplnosť svojich darov a hodnôt, pretože v rôznych skupinách sa kladie dôraz na zvláštne duchovné aspekty, ktoré sú spoločným dedičstvom a ktoré práve preto nesmú chýbať v žiadnom saleziánskom srdci. Spoločenstvo saleziánskej rodiny ich dáva k dispozícii všetkým. Takýto prístup je v prospech poslania, pretože umožňuje vhodnejším a účinnejším spôsobom  rozvíjať ľudskú stránku človeka a kresťanskú výchovu mládeže, chudobných, chorých a národov, ktoré ešte neboli evanjelizované. Relatívne krátke dejiny saleziánskej rodiny dosvedčujú, že bez skutočného spoločenstva vzniká nebezpečenstvo postupného ochudobňovania až po nevernosť projektu dona Bosca. Všetci by si mali starostlivo uvedomovať hrozbu, že bez tých druhých nemôžu byť členovia niektorej konkrétnej skupiny sebou samými, a to by ich malo inšpirovať k spoločnej reči a ku konkrétnym postojom.“(čl.10)

Členstvo v saleziánskej rodine sa vyznačuje: zdielaním formácie, duchovných a pastoračných progamov okolo Hesla hlavného predstaveného; silných zážitkoch na Dňoch spirituality saleziánskej rodiny a rôznými formami odpovede na tieto skúsenosti; aktívnou účasťou v miestnych a provinciálnych poradných orgánoch saleziánskej rodiny.

2.Apoštolská rodina

Toto spoločenstvo, ak chce byť pravé a plodné, musí byť misionárske s vernosťou don Boscovi, ktorý„bol si stále vedomý potreby spolupracujúcej lásky vo výchovnej a pastoračnej službe, a bol presvedčený, že Duch Svätý vzbudzuje charizmy pre dobrodenie celej Cirkvi... spoločné pôsobenie takto zintenzívňuje účinnosť svedectva, robí presvedčivejším ohlasovanie evanjelia, podporuje živšiu apoštolskú lásku, umožňuje prehlbovať charakteristické črty každej skupiny a zároveň ukazuje a posilňuje identitu saleziánskej rodiny v spoločenstve a v poslaní.“ (čl.19)

Apoštolská spiritualita je inšpirujúcim a animujúcim stredobodom života spoločenstva v poslaní saleziánskej rodiny a pre jej samotné poslanie. Je to totiž spoločenstvo, ktoré sa nerodí z ľudského projektovania, ani nie je to isté ako organizácia – čo ako dokonalá –, ani ju nemožno stotožniť s rafinovanými technikami združovania, ale pramení z dobročinnej pastoračnej lásky, ktorú vzbudil Duch Svätý v srdci dona Bosca a ktorá ho animovala až po svätosť.“ (čl.22) Táto apoštolská a dynamická dobročinnosť, ktorá je centrom don Boscovej duše, sa prejavuje oratoriánskym srdcom: „je to zápal, nadšenie, ochota dať k dispozícii všetky svoje zdroje, hľadanie nových foriem činnosti, schopnosť obstáť v skúškach, vôľa pozviechať sa po porážkach, pestovaný a šíriaci sa optimizmus. Je to starostlivosť plná viery a lásky, ktorá má v Panne Márii žiarivý príklad sebadarovania.“ (čl. 29)

Skúsenosť apoštolskej lásky je zjednocujúcou silou našich životov v Ježišovi Kristovi a istou cestou k svätosti: „Apoštolská láska pre každého člena saleziánskej rodiny predstavuje vnútorný a dynamický princíp, schopný zjednocovať mnohoraké a rozdielne činnosti a každodenné starosti. Umožňuje splynutie do jediného vnútorného hnutia dvoch neoddeliteľných pólov apoštolskej lásky: vášnivej lásky k Bohu a vášnivej lásky k blížnemu.“ (čl. 30)

Členstvo tiež vyžaduje poznanie špecifickej identity: „Spoločenstvo saleziánskej rodiny sa zakladá – okrem na spoločnej charizme a na tom istom poslaní – aj na poznaní a oceňovaní jednotlivých skupín, ktoré ju tvoria. Jednota totiž nikdy neznamená uniformitu, ale pluralitu vyjadrení, zbiehajúcich sa k jedinému stredu. Je teda potrebné podporovať vzájomné poznávanie, aby sme sa tešili z darov a osobitostí každého, nakoľko spoločne vytvárajú bohatstvo, ktoré prospieva všetkým. (čl. 38)

Preto, „aby sa zaručila jednota ducha a zbiehavosť v poslaní, sú potrebné aj chvíle spoločnej formácie, najmä keď ide o vysvetľovanie alebo o prehlbovanie podstatných aspektov charizmy alebo o navrhovanie projektov, ktoré treba uskutočňovať spoločne.“ (čl. 39). Chceme pokračovať vo formovaní laikov, ktorí sú otvorení spiritualite a posolstvu saleziánskej rodiny a Združeniu Márie Pomocnice Kresťanov, rastom v duchu Združenia. Chceme byť čoraz viac nápomocní potrebám laikov, ako formou, tak i obsahom. Chceme aby to všetko bolo v harmónií s náukou Cirkvi, so znovuobjavením nového vedomia prorockého, kňazského a kráľovského poslania laikov, a s rozvojom  možností združenia, ovocím charizmy, ktorú sme dostali od Boha skrze dona Bosca. 

3. Úloha duchovných animátorov

Základom pre život našich skupín sú dobre pripravenýduchovní animátori nadšení saleziánskou charizmou a poslaním. Zvlášť dôležitá je prítomnosť kňazov, ktorí sú skutočnými pastiermi a sprievodcami. Druhý vatikánsky koncil predstavuje kňazov ako vodcov a vychovávateľov  Božieho ľudu. Vyhlasuje : «Málo osožia ceremónie, čo ako pekné, a organizácie, čo ako prekvitajúce, ak nie sú schopné vychovávať ľudí k dosiahnutiu kresťanskej zrelosti.» A toto tvrdenie odôvodňuje takto: «Preto kňazom ako vychovávateľom vo viere pripadá úloha osobne alebo prostredníctvom iných sa starať, aby boli jednotliví veriaci vedení v Duchu Svätom k zveľaďovaniu svojho povolania podľa evanjelia, k úprimnej a činorodej láske a k slobode, ktorou nás Kristus oslobodil.» Saleziánsky kňaz je takto povolaný k svojim najvýznamnejším úlohám zodpovednosti v oblasti formácie. Božie slovo, sviatosti a zvlášť Eucharistia, služba jednoty a lásky predstavujú najväčší poklad Cirkvi.“ (čl 42 )

 

Hlavicka 2

 

Prezentácia ZMP (ADMa) na 27. generálnej kapitule saleziánov don BoscaObr.3

V posledných rokoch (2008-2014), následujúc usmernenia dané hlavným predstaveným v roku 2007 na Piatom medzinárodnom kongrese Márie Pomocnice Kresťanov v Mexico City, ZMP (ADMA) sa stále viac a viac stáva živou skutočnosťou šíriacou sa do celého sveta. Združenie je teraz „viac mládežnícke a viac saleziánske“ (don Chaves). Bolo znovu potvrdené a obrodené ako obľúbené vyjadrenie saleziánskej charizmy, so špecifickou úlohou obhajovať a šíriť vieru medzi ľuďmi cez oddanosť Márii Pomocnici kresťanov a slávením Svätej Eucharistie. V tomto šesť ročnom období bol udalosťou jedinečnej milosti Šiesty kongres Márie Pomocnice kresťanov (Čestochová 2011), ktorý sa stal, pri tejto príležitosti, udalosťou celej saleziánskej rodiny. 

1.SILNÉ BODY OBNOVY

1.1.Don Bosco, zakladateľ ZMP (ADMA). Jednou z charakteristík dona Bosca ako človeka a jeho svätosti, je jeho dar ako zakladateľa. Desať rokov po založení saleziánskej kongregácie a rok po posviacke baziliky Panny Márie Pomocnice kresťanov, založil Združenie ctiteľov Panny Márie Pomocnice kresťanov (18. apríla 1869). Táto skutočnosť je potvrdená:

Z hľadiska histórie štúdiou Petra Braido;

Z hľadiska magistéria rôznymi intervenciami hlavného predstaveného dona Pascual Cháveza;

Z hľadiska charizmy: viď. Chartu charizmatickej identity saleziánskej rodiny;

Z liturgického hľadiska: viď. slávenie saleziánskeho sviatku sv. dona Bosca 31.januára.

 1.2.Práca s mládežou a služba rodinám:  nemôže existovať služba mladým, ktorá nie je tesne prepojená so službou rodine.

ZMP (ADMA) a rodiny: Maria je našou matkou a učiteľkou pri formácií manželov a rodičov. Týmto spôsobom, oddanosť  Márii a ústedné postavenie Eucharistie nám pomôžu k lepšiemu pochopeniu vzťahov medzi manželmi a ich prepojenia so svojimi deťmi, s Cirkvou a spoločnosťou. ADMA bola prítomná špeciálnym stánkom na Svetovom kongrese rodín, ktorý sa konal v Miláne v roku 2012. Bol vypracovaný návrh pre rodiny s deťmi, ktoré chcú rásť vo svojom manželstve a rodinnom živote vo svetle evanjelia a podľa saleziánskeho ducha.

Mladí a ZMP (ADMA): je potrebné vytvoriť lepšie prepojenie a spoločné projekty medzi rôznymi skupinami po celom svete. Začali sme s návrhom na formatívneho a apoštolského programu pre mladých ľudí, na základe reálnych skúseností v rôznych častiach sveta. 

1.3.Vedenie miestnych skupín: Pozývam vás, aby ste prijali ducha služby, tak ako Mária, zloženého z formácie, svedectva a odhodlania. Pozornosť je venovaná formácií a životu miestnych rád, pod zvláštou pozornosťou duchovných delegátov SDB a FMA.

2.SMERY ČINNOSTI

Ročné formačné programy v súlade s Heslom hlavného predstaveného a programov Cirkvi.

Účasť na Dňoch spirituality saleziánskej rodiny v Ríme.

Spolupráca na tvorbe a šírení Charty charizmatickej identity saleziánskej rodiny.

Vývoj webových stránok: www.admadonbosco.org.

Vypracovanie mesačného časopisu a informácií v šiestich jazykoch prostredníctvom ADMAonline.

Uverejnenie serie: Quaderno di Maria Ausiliatrice (Brožúrky Panny Márie Pomocnice kresťanov)

Päť brožúr bolo zverejnených.

Zverejnenie brožúr Famiglie v Cammino alla Scuola di Don Bosco (Rodiny v škole dona Bosca).

Formácia pre členov a skupiny (Taliansko, Španielsko, Argentína, Stredná Amerika, Peru ...).

Mapovanie skupín: doteraz uvedených viac ako 600 skupín s viac ako 100.000 členmi.

Saleziáni don Bosca - Slovenská provincia spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou  "Zabezpečenie ochrany osobných údajov Rímskokatolíckou cirkvou v Slovenskej republike" k dispozícii tu. Zodpovedná osoba - kontakt.

© 2018 Saleziáni Don Bosca v Námestove.. All Rights Reserved. Designed By Creative Center