Homília dona Jozefa Luscoňa počas pohrebných obradov
Krstný otec Oravy
Drahý otec biskup, drahí bratia a sestry, o čo tu dnes ide? Na prvý pohľad je pohreb, prišli sme smútiť, rozlúčiť sa s milovanou osobou, spomínať na jeho činy... Plakať za priateľom don Jožkom Sobotom...? Nie, nie... Prišli sme poďakovať Bohu za život nášho spolubrata saleziána, kňaza Jožka Sobotu... a tešiť sa, že Boh jeho život naplnil láskou a dúfať, že je už v dome svojho Otca... Zdá sa, že jeho životný príbeh sa uzavrel, ale je to ozaj tak? Nie, nie... Tak ako to je?
Najprv si povedzme, že je tu jeden Veľký príbeh. Vyrozprával ho Boh a je zaznamenaný vo Svätom písme. Aká jej jeho krátka anotácia - opis? Na počiatku Boh stvoril nebo a zem... Všetko bolo nádherné, dobré... No v nebi vznikla vzbura, ktorú viedol Lucifer a časť anjelov sa k nemu pridala. Vzbura bola potlačená a diabli boli zvrhnutí do temnôt... Avšak rebéliu chceli šíriť ďalej, čo aj urobili a zviedli na hriech prvých ľudí.
A následne hriech mutoval, ničil ľudskú dôstojnosť. Ocitli sme sa v žalostnom stave. Doslova v otroctve. No Boh Otec poslal svojho Syna, aby to všetko dal do poriadku, čo sa aj stalo! Ale za obrovskú cenu - smrť Ježiša Krista. Veľký príbeh má víťaza a vieme ako skončí - bude ešte jedna party - Posledný súd. A tí, čo sa naučili žiť tu na zemi tak, ako sa žije v nebi, sa tam dostanú.
Tento Veľký príbeh sa však skladá z miliárd malých, osobných príbehov. A jeden takýto príbeh je tu, pred nami - u don Jožka Soboty. Pozrime sa naň bližšie.
Detstvo a štúdiá
Don Sobota sa narodil 13. júna 1928 v Kostolnej Vsi pri Prievidzi. Jeho rodina bola chudobná, no na deti veľmi bohatá. Pochádzal z jedenástich súrodencov. Veľmi túžil študovať, ale v rodine nebolo peňazí. A tak sa Jožko, po skončení ôsmej ľudovej ocitol na službe v Prievidzi. O čo išlo? Nuž, v tých časoch bolo zvykom, že sa dieťa poslalo k zámožnejším gazdom, kde robilo sluhu. A čo za to dostalo? Jedlo a nocľah!
Jožko so svojou situáciou nebol ani zďaleka spokojný. Vrúcne sa modlil, čo ďalej a nebo prehovorilo. V Katolíckych novinách našiel malý oznam: „Saleziáni zo Šaštína prijímajú na štúdia aj chlapcov zo sociálne znevýhodnených rodín.“ Neváhal, napísal tam a obratom dostal odpoveď, kedy sú skúšky. Bol tu však problém: „Dá sa bez topánok a bez peňazí ísť do ďalekého sveta?“ A ako povedal don Sobota: „Ja som ani nevedel, kto sú to tí saleziáni.“
Jeho otec, robotník, keď počul o synových túžbach, rázne poznamenal: „K farárom nepôjdeš!“ Zdalo sa, že všetko je stratené. Ale mladíkova odvážna povaha sa prejavila aj tým, že napísal prosbu k arcibiskupovi Kmeťkovi a ten mu peniaze okamžite poslal. Stačili na cestu i topánky. Preto sa na skúšky dostavil. I prijali ho ako chlapca z chudobných pomerov. Druhé topánky dostal v Šaštíne. Boli po nejakom odchovancovi a potulovali sa v botníku.
V Šaštíne absolvoval päť rokov štúdia. A život medzi saleziánmi sa mu tak zapáčil, že vstúpil do ich noviciátu. Chcel venovať svoj život mladým! Otec s tým však stále nesúhlasil. Chcel mať zo svojho syna robotníka, živiteľa rodiny... No Božie plány boli iné.
Dosiahnutie sna
Novic Jožko Sobota, skladá v auguste 1949 prvé rehoľné sľuby. Avšak komunisti, ktorí sa dostali k moci, zatvárajú kláštory a rozpúšťajú všetky rehoľné rády. Rehoľníkov sústreďujú do táborov. S jednými začínajú súdne procesy, iným „tlačia“ do hlavy bludy v preškoľovacích kurzoch. Chceli z rehoľníkov urobiť iných ľudí.
Bohoslovec Sobota bol zavretý v koncentračnom tábore v Podolínci. Tu ho navštívil otec. Na vrátnici ho zastavil policajt: „Súdruh, kam idete? Tu sa nesmie!“ Otec sa však nedal a rázne povedal: „Odstúp! Mám tu syna!“ a rozhodne kráčal ďalej. Výraz otca bol taký nástojčivý a jeho zjav taký odhodlaný, že žandár sa neodvážil zakročiť a zastaviť ho. A ako spomínal don Sobota: „Za nikým iným otec neprišiel, iba za mnou. Videli sme sa po piatich rokoch. Do Šaštína neprišiel, do väznice áno! Veľmi som si to vážil. Keď sme sa na chodbe stretli, rozplakal som sa a aj on zaslzil. Objal ma a tým povedal všetko. Môj otec bol vypracovaný chlap. Muž činu, ktorý sa nebál chrániť svojich. Odvtedy mi bol vždy na pomoci.“
Po čase rehoľníkov prepustili a každý sa chytal možnosti, ktorá išla okolo neho. Ako povedal jeho priateľ don Kosmal: „Boli sme ako stroskotanci v mori, po potopenej lodi.“ Jozef dokončil štúdium na gymnáziu v Prievidzi a na radu predstavených nastúpil študovať na Prírodovedeckú fakultu UK v Bratislave, kombináciu matematika a fyzika. Školu úspešne skončil a stal sa stredoškolským profesorom matematiky a fyziky. Prezradím naň perličku, že násobiť vedel spamäti akékoľvek číslo - mal to v pamäti usporiadané do tvaru kocky a výsledok povedal ihneď.
V tom čase sa pre učiteľov prideľovali miestenky či ponuky. Don Sobota prijal miesto na Slovenskom gymnáziu v Jablonke, v Poľsku. A po roku, od 1. septembra 1958 prijíma miesto na SVŠ-ke (dnes gymnázium) v Námestove.
Zároveň sa stále tajne stretá so saleziánmi, pokračuje v rehoľnej formácií i v štúdiu teológie. V auguste 1964 cestuje do Krakova, kde je tajne vysvätený za kňaza. Tento obrovský dar mu sprostredkoval biskup Karol Wojtyla, neskorší pápež Ján Pavol II.
Apoštolát na Orave
Profesor don Sobota mal výnimočný dar - vždy cítil s mladými, najmä s najchudobnejšími. Nikdy nezabudol, z akého chudobného prostredia pochádzal a vedel, že v podobnej situácií sa nachádza mnoho mladíkov z Oravy. Preto pripravuje pre nich rôzne aktivity, pomáha im materiálne ale aj duchovne. Organizuje pre nich duchovné cvičenia i duchovné obnovy... No nikdy nevystupuje pred nimi ako kňaz. Tak to bude najbližších 25 rokov. Dokonca pravidelne chodil ako „laik“ na omše do miestneho kostola.
Mal odvahu a mladých oslovoval priamo, v škole ale aj na ulici. Už informácia, kto z akej dediny pochádza, mu veľa napovedala. Poznal oravské pomery i kňazov, ktorí v nich pôsobili. Ba niektorých, ktorým dôveroval pozýval spovedávať na duchovné obnovy.
Mal rozvinutú pozorovaciu schopnosť i dobrý úsudok. Ako skúsený pedagóg, vedel správne ohodnotiť mladého človeka. I v časoch najväčšej normalizácie sa nebál študenta, medzi štyrmi očami, opýtať: „A do kostola chodíš? Modlievaš sa? A kedy si bol naposledy na svätú spoveď? Nejakú duchovnú literatúru čítaš?“ Ak bola odpoveď záporná, povzbudzujúce slovo bolo naporúdzi. A dobrá kniha tiež. Často sa lúčil so slovami: „Nabudúce mi porozprávaš, čo si sa v nej dočítal.“
Totalitná podoba oratória
Kto pozná Námestovo a okolnosti tých čias vie, ako ťažko bolo cestovať a dostať sa z tohto mestečka do sveta, či naspäť, do svojich dedín. Aut veľa nebolo, autobusy chodili riedko...! Aby mladí využili čas zmysluplne a aby sa na don Jožka (ak nebol doma) vonku nečakalo, riešil to geniálne, odvážne. Mladým, ktorým dôveroval, dáva od svojho bytu kľúč! To bolo vyznamenanie! Tak ich rozdal asi 200!
Jeho byt sa stal čakárňou, študovňou, miestom útočišťa, hier i duchovných rozhovorov. Všade bolo plno kníh... I svoju izbu rozdelil na dve časti. Stretávali sa tu aj neznámi ľudia, ale keď mali kľúč... Aby sa aspoň trochu maskovala činnosť, mladí na otázku: „Kam ideš?,“ odpovedali: „Ku krstnému.“ Tak sa don Sobota stal „krstným“ Oravy.
Keď sa nával mládeže, do jeho bytu na ôsmom poschodí paneláku stal enormný, saleziánski predstavení rozhodli aby postavil chatu v Roháčoch a ďalšie dve na Slanej Vode. Tu sa vychovávalo modlitbou a prácou. Chaty slúžia i dnes a urobilo sa v nich veľa dobra.
Tieto aktivity nemohli ujsť „bdelému“ oku Štátnej bezpečnosti (Štb). Sledujú ho, prehovárajú, zastrašujú a keď nič nepomáha, tak konajú. V lete 1975 mu vykonajú domovú prehliadku a následne ho prepustia zo zamestnania. Okresný výbor KSČ sa postaral, aby nedostal prácu. Chcú ho vyštvať z Oravy. Keď sa im to nedarí a situácia sa ako tak upokojila, nájde si prácu v závode v Novoti, a neskôr v Povodí Váhu ako kontrolór meracích staníc. Tu pracoval až do roku 1990.
V roku 1990 začal opäť pracovať v školstve a to na Učilišti v Námestove. Po vytvorení saleziánskej Učňovskej školy sv. Jozefa v Žiline, odchádza vypomáhať do tejto školy.
Nádherný život saleziána
Po páde totality sa mu mnohí z prenasledovateľov ospravedlnili, iní s hanbou sklonili hlavu a nechali to tak. Don Jozef všetkým odpustil a modlil sa za nich. Hoci svoju primičnú svätú omšu v rodnej obci slávil až ako 62 ročný, nad prežitým životom nebanoval. A z jeho reči, sa ako refrén často vynáralo: „Ach, aký je len Pán Boh dobrý. Dal mi nádherný život saleziána a nič by som v ňom nemenil!“
Don Jožko dožil svoj život v saleziánskej komunite v Námestove a stále duchovne sprevádzal mnohých ľudí. Robil to, čo mu vždy išlo najlepšie: spovedal, duchovne sprevádzal mladých, pomáhal im orientovať sa v živote a nájsť si svoje osobné povolanie či už v kňazstve, rehoľnom alebo v manželskom stave. Jeho odchovanci ho mali stále radi a on zboku sledoval ich životy. Často ho navštevovali, oslavovali jeho jubileá, sledovali aké má zdravie, a aj sa o neho starali. Sme mu povďační, za to, že mnohých nás priviedol do saleziánskej rodiny a pomohol bližšie spoznať Ježiša a Máriu. Až prišiel deň, kedy si ho Pán povolal k sebe.
Drahý Jožko, viacero pozitív sa vynára z tvojho príbehu, tak si ich na záver ešte pripomeňme... Bol si nám príkladom, učiteľom obety, bol si vždy pokojný, s bystrým úsudkom, s dôrazom na duchovné veci, so zvláštnym záujmom pre chudobných - vždy si zisťoval, aké podmienky má ten ktorý chlapec v rodine... Bol si odvážny muž, bojovník za pravdu, mnoho krát vyšetrovaný, ocitol si sa v rôznych súbojoch so zlom... Bol si človek veľkého srdca - ako don Bosco, vychoval si množstvo učiteľov, kňazov, vedcov, športovcov, pomáhal si slabším, sirotám /aj finančne/, bol si na jednom mieste viac ako 60 rokov... Bol si pre nás svedkom, že nebo existuje. A za to všetko ti vďaka.
Nuž a to je všetko? Don Jožko, si tu pred nami v truhle... Všetko skončilo? Ale kdeže! To najpodstatnejšie v živote človeka začína po udalosti, ktorú my ľudia nazývame smrť... Takže čo sa asi deje po nej? Začali sme Veľkým príbehom a pokračovali osobným - životným príbehom dona Sobotu. A čo teraz? Je koniec? Všetko skončilo? Nie, nie! Jožkov osobný príbeh vošiel do Veľkého príbehu. Vsunul sa doň! A na to, čo je urobené láskou sa nezabúda!
S človekom je to tak, že telo (i to don Sobotove) načas pôjde do hrobu, ale duša, moje, tvoje, jeho "ja" je nesmrteľné... Žije! Don Sobota žije... Osobný príbeh neumiera, lebo to čo ho vytváralo - duša, "ja", je nesmrteľné. Je vpísaný v tom "ja". A ešte niečo neumiera: všetko, čo bolo urobené z lásky, to zostáva. A osobný príbeh je vtlačený do Veľkého príbehu. Aj tie naše tam budú - ak chcete, budú v Knihe života. Jožkov príbeh je už tam a pokračuje žitím, ale nateraz za oponou večnosti. A raz sa vyjaví... A tamten svet sa presunie do nášho a všetko bude nové. I naše telá. Pán nám to prisľúbil. To bude radosti! To bude jasania: Ako si sa ty tu dostal? Nuž Jožko, dovoľ prosbu: Ak si už v nebi, nezabudni ovplyvniť naše príbehy.
Priatelia, Boh človekovi posiela do cesty ľudí, ktorí mu svojimi myšlienkami, radami, povzbudením ukážu nové veci. A tak ho posunú ďalej... A tam ho už čaká ktosi iný... Aj mne sa to viac krát stalo. Jedným z takýchto „posúvačov“ vpred bol aj salezián, kňaz don Jozef Sobota. Zvaný „krstný otec“ Oravy.
Don Jožko Sobota, ešte raz tu za všetkých ti vyslovujem jednoduché: Vďaka. Rozdal si okolo 200 kľúčov od svojho bytu... Hádam je medzi nimi jeden taký, ktorý sa už trafil do nebeskej brány a odomkol ju pre teba. Don Sobota, prihováraj sa za nás.